Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

żeby niewielki był wielki

Tworzenie teatru dla najmłodszego widza to ogromnie odpowiedzialne zadanie. Sama znajomość dziecięcej psychologii nie wystarczy. Jak w każdym artystycznym przedsięwzięciu liczy się jeszcze to coś nieuchwytnego, co pozwoli nie tylko spektakl obejrzeć z przyjemnością, ale się nim zachwycić... Dlatego tak zależy nam na jak najwyższym poziomie artystycznym przedstawień (dopasowanym oczywiście do możliwości percepcyjnych widza), gwarantującym nie tylko chwilową uciechę, ale i coś, co zapada w dziecięcą duszę i powolutku w niej kiełkuje...

Teatr niewielki wyrasta z doświadczeń i zrozumienia dziecięcego sposobu percepcji artystki, która od lat zajmuje się twórczością dla dzieci.
Maria Szajer, dyrektor artystyczny teatru, ukończyła Wydział Lalkarski PWST, a następnie Wydział Scenariuszowy Łódzkiej Szkoły Filmowej. W swojej drodze ku Niewielkiemu była kierownikiem literackim teatru lalek; aktorką, scenarzystką i reżyserem spektakli dla najmłodszych; scenarzystką filmową i telewizyjną; współpracowała z programem 5-10-15 i musicalem "Metro"; pisała testy piosenek, słuchowiska radiowe, wiersze i sztuki. Wydała kilka książek dla dzieci - trzy z własnymi ilustracjami: "Tynka", "Książka dla Klementyny" i "Świstawka". W oparciu o tę ostatnią tworzony jest właśnie serial animowany "Hummy, The Little Whistler" (tytuł angielski, bo serial produkowany jest w Belgii). Od dwóch lat jako Wiedźma Bździnducha prowadzi "blog czytaczo-kulinarny dla rodziców i ich potomstwa" - Świstaki I Inne Smaki (www.mariaszajer.wordpreess.com).

Wszyscy artyści zaangażowani w projekt teatr niewielki - aktorzy, muzycy, scenografowie - kierują się jednym drogowskazem: do świata dziecięcej wyobraźni.
Tworzymy teatr, który będzie się zmieniał, doskonalił, poszukiwał. Pragniemy walczyć z presją czasu i współczesnej techno-kultury, które stopniowo odzierają dzieci z tego, co mają najcenniejszego - ciekawości, imaginacji, umiejętności dziwienia się.
Działamy z pasją, zaangażowaniem i w nieustającej otwartości na wszystkie sygnały płynące od dziecięcej widowni. Bo teatru dla dzieci się nie tworzy - a współtworzy.

"Spektakl to prezent. Przyjemnie jest obdarowywać. Ale gdy dajesz prezent, musisz myśleć o osobie, dla której jest przeznaczony. Musisz poznać tego kogoś, obserwować go i wczuć się w niego."
"With our eyes and skin", Valeria Frabetti (Teatr La Baracca-Testoni Ragazzi)

To ogromne wyzwanie, trudne i nigdy nie pozwalające osiąść na laurach - ale dlatego właśnie tak ekscytujące. To droga, której końca nie widać - ale przecież nie o cel tu chodzi, a o to, by doświadczyć czegoś istotnego w trakcie podróży.
A czy może być coś ważniejszego niż uśmiech na dziecięcej twarzy?
  • Przyjaciele teatru:

                                    02 Ewejsciowko LOGO                  

 teatr niewielki

Soho Factory, ul. Mińska 25, bud. 74, 03-808 Warszawa
tel.: 792 886 672, 606 467 434